تبلیغات
انتظار
انتظار
مسافت میان کوفه و نجف، کمتر از ده کیلومتر است و بخاطر مناطق مسکونی که در این سالها ایجاد شده، شهر «نجف» به «کوفه» متصل شده است.
کوفه، پس از ظهور حضرت مهدی علیه السلام موقعیت شکوهباری می یابد چرا که طبق روایات رسیده از امامان معصوم علیهم السلام آنجا مرکز حکومت عادلانه و جهانی اسلام و قرآن و پایتخت دولت او خواهد شد.
اینک برخی از روایات در این مورد:
1- امیرمؤمنان علیه السلام ضمن بیانی پیرامون ظهور مهدی علیه السلام فرمود:
«ثم یقبل الی الکوفة فیکون منزله بها، فلا یترک عبدا مسلما الا اشتراه و أعتقه و لا غارما الا قضی دینه و لا مظلمة لأحد من الناس الا ردها و لا یقتل عبد الا أدی ثمنه -فدیة مسلمة الی أهلها- و لا یقتل قتیل الا قضی عنه دینه و ألحق عیاله فی العطاء حتی یملأ الأرض قسطا و عدلا، کما ملئت ظلما و جورا و عدوانا.»
و یسکن هو و أهل بیته الرحبة و الرحبة انما کانت مسکن نوح و هی أرض طیبة، لا یسکن رجل من آل محمد صلی الله علیه و اله و سلم و لا یقتل الا بأرض طیبة زاکیة، فهم الأوصیاء الطیبون.» [1] .
یعنی: سپس به کوفه روی می آورد که قرارگاه و منزل اوست. برده ی مسلمانی در بندی نمی ماند، جز اینکه او را می خرد و آزاد می سازد و بدهکاری نمی ماند، مگر اینکه دین او را می دهد و مظلمه ای نمی ماند جز اینکه آن را می پردازد و کشته ای نمی ماند مگر اینکه دیه او را می دهد و... کشته ای نمی ماند جز اینکه دین او را


پرداخته و خانواده ی او را تأمین می کند و همه ی امور را تدبیر و کارها را تنظیم می نماید تا آنجایی که زمین را سرشار از عدل و داد می نماید، همانگونه که به هنگامه ی ظهور او، از ظلم و جور لبریز است.
آن حضرت و خاندانش در «رحبه» سکونت می کنند، همان نقطه ای که قرارگاه و مسکن حضرت نوح علیه السلام و سرزمین پاک و پاکیزه بود. و می دانیم که هیچ مردی از خاندان وحی و رسالت، جز در سرزمین پاک و پاکیزه، مسکن برنگزید و جز در سرزمین پاک به شهادت نرسید. و امام مهدی و خاندانش علیهم السلام جانشین پاکان و برگزیدگان هستند....


2- مفضل به امام صادق علیه السلام گفت:
«یا مولای!... کل المؤمنین یکونون بالکوفة؟»
قال علیه السلام: «ای والله... لا یبقی مؤمن الا کان بها أو حوالیها و لیبلغن مجالة فرس منها ألفی درهم و لیودن أکثر الناس أنه اذا قام القائم و دخل الکوفة، لم یبق مؤمن الا و هو بها.» [2] .
یعنی: «سرورم!... آیا همه ی مؤمنان راستین در عصر ظهور قائم علیه السلام در کوفه خواهند زیست؟»
فرمود: «آری!... همه در کوفه یا پیرامون آن خواهند بود و کوفه بها و ارزشی خواهد یافت که هر متر از آن، از مرز دو هزار درهم خواهد گذشت. و مردم باایمان به هنگامی که قائم علیه السلام وارد شهر کوفه شد و آنجا مرکز حکومت عادلانه ی جهانی او گردید، دوست می دارند در آنجا باشند و همواره دلهای ایمان آورندگان در آنجاست.»
3- امام مجتبی علیه السلام در این مورد فرمود:
«لموضع الرجل فی الکوفة أحب من دار بالمدینة.» [3] .


یعنی: جای یک قدم زمین در کوفه، برای من دوست داشتنی تر از خانه ای در مدینه است.
4- امام باقر علیه السلام در روایتی پیرامون حضرت مهدی علیه السلام فرمود:
«ثم یرجع الی الکوفة، فیبعث الثلاثمائة و البضعة عشر رجلا الی الآفاق کلها، فیمسح بین اکتافهم و علی صدورهم، فلا یتعابون فی قضاء...» [4] .
یعین: سپس آن حضرت به کوفه باز می گردد و از آن پایگاه عادلانه جهانی، فراتر از سیصد شخصیت شایسته و وارسته و ساخته شده که هر کدام قهرمانی در میدان علم و تقوا و شجاعت و کارآیی و تدبیر و کیاست هستند به سراسر جهان گسیل می دارد.
دست دگرگونساز و مبارک خویش سرا بر سینه ی آنان می ساید و آنان چنین می شوند که در هیچ برنامه و مشکل علمی و حقوقی و سیاسی وانمی مانند و شئون فرهنگی، اخلاقی، فقهی و اجتماعی جامعه را با درایت تنظیم می نمایند.
5- از امام صادق علیه السلام آورده اند که فرمود:
«اذا قام قائم محمد صلی الله علیه و اله و سلم... اتصلت بیوت الکوفة بنهر کربلاء.» [5] .
یعنی: هنگامی که قائم علیه السلام قیام کند -کوفه را پایگاه عدالت و تقوای جهانی می سازد- و آنجا، چنان گسترش می یابد که خانه های کوفه به شهر کربلا می رسد.
6- مفضل در این مورد پرسید:
«یا سیدی!... فأین تکون دار المهدی و مجتمع المؤمنین؟»
قال علیه السلام: «دار ملکه: الکوفة و مجلس حکمه: جامعها و بیت ماله و مقسم غنائم المسلمین: مسجد السهلة و موضع اشتری شبرا -من أرض السبع- بشبر من ذهب... و لتصیرن الکوفة أربعة و خمسین میلا و لیجاورن قصورها کربلاء....» [6] .


یعنی: «سرورم! قرارگاه حضرت مهدی علیه السلام و ایمان آورندگان خاص به حق، در کجا خواهد بود؟»
فرمود: «پایتخت آن حضرت، کوفه خواهد بود و مرکز قضاوت عادلانه ی او، مسجد جامع آن و مرکز اصلی بیت المال، مسجد سهله در نزدیکی کوفه.
و آن شهر و سرزمین آن، ارزش وبهایی می یابد که با طلا برابری می کند و چنان گسترش می یابد که مساحت آن به 54 میل می رسد و قصرهای آن تا کربلا امتداد می یابد.

[1] تفسیر عیاشی، ج 1، ص 66 و معجم احادیث الامام المهدی علیه السلام، ج 5، ص 22.
[2] بحارالانوار، ج 52، ص 375.
[3] بحارالانوار، ج 52، ص 385 و ج 100، ص 385.
[4] بحارالانوار، ج 52، ص 345.
[5] بحارالانوار، ج 52، ص 336 و ارشاد مفید، ص 362.
[6] بحارالانوار، ج 53، ص 11.
طبقه بندی: امام زمان (ع‌)،
ارسال در تاریخ چهارشنبه 14 تیر 1391 توسط رضا رضایی

نام و نام خانوادگی:

ایمیل:

سرگرمی آلامتو

قالب وبلاگ

گالری عکسفا

گالری عکس آلامتو

تبادل لینک رایگان

فال