تبلیغات
انتظار
انتظار
این روایت نیاز به اندکی شرح و توضیح دارد:
پس از شهادت حضرت کاظم علیه السلام گروهی در امامت حضرت رضا علیه السلام تردید


و توقف کردند. از این رو بدانان «واقفیه» گفته شد. این فرقه، پس از شهادت امام کاظم علیه السلام پدید آمد و پس از اندکی نیز منقرض گردید.
به هر حال منظور این است که رهبر گروه «علی بن ابی حمزه» به حضرت رضا علیه السلام می گوید: «از امامان اهل بیت علیهم السلام روایت است که: پیکر امام معصوم را جز امام معصوم غسل نمی دهد و جز او بر آن پیکر مقدس نماز نمی گذارد.»
امام کاظم علیه السلام در بغداد و در زندان هارون به شهادت رسید و فرزندش حضرت رضا علیه السلام در مدینه بود به همین جهت، رهبر گروه مورد اشاره، از حضور حضرت رضا علیه السلام در مراسم غسل و نماز بر پیکر پدرش می پرسد.
و آن گرامی پاسخ می دهد: «امام سجاد علیه السلام از طریق اعجاز و قدرت والای امامت بهره گرفت و از زندان به کربلا رفت....»
حضرت می فرماید: «شما از کجا می دانید که امام پس از حضرت کاظم علیه السلام نیز در پرتو اعجاز از مدینه به بغداد نیامده و مراسم مذهبی غسل و نماز بر پیکر پدرش را به عهده نگرفته است؟»

و بدینسان رهبر گروه، بی پاسخ می ماند.
روشن است که منظور از این روایت، این است که این عقیده و اندیشه که امام معصوم علیه السلام را جز همانند خویش غسل نمی دهد و بر پیکرش نماز نمی گذارد، یک عقیده ی دیرینه و مشهور در میان شیعیان است. و حضرت رضا علیه السلام این عقیده را ساختگی و بی اساس اعلان نکرد بلکه آن را تقریر فرمود و تقریر آن حضرت دلیل بر صحت این اندیشه است.
بنابراین، ناگزیرم بپذیریم که پیکر مطهر امام مهدی علیه السلام را پس از پایان زندگی پرافتخارش امام معصوم و مطهری غسل خواهد داد و بر آن نماز خواهد گزارد.
در بخش پایانی، نمونه هایی از روایات را خواهیم آورد که تصریح می کند که امام حسین علیه السلام نخستین کسی است که به دنیا رجعت می کند و همان گرامی است که


غسل بر پیکر امام مهدی علیه السلام را بر عهده می گیرد و بر پیکر او نماز می گذارد.
در بخش یازدهم نیز، تحت عنوان: چگونگی بهره وری از امام غائب روایتی از امام صادق علیه السلام آوردیم که می فرماید:
«لم تخل الأرض - منذ خلق الله آدم - من حجة لله فیها، ظاهر مشهور أو غائب مستور، و لا تخلوا - الی أن تقوم الساعة - من حجة لله فیها و لو لا ذلک لم یعبد الله.»
یعنی: زمین از روزی که خداوند آدم را آفرید از حجت خدا خالی نمانده است - گاه حجت خدا آشکار و شناخته شده بوده است و گاه نهان و پوشیده از نظرها - و همینگونه زمین تا روز رستاخیز، خالی از حجت نخواهد ماند اگر جز این باشد خدای یکتا پرستش نمی شود.
این روایت خود از روایات صحیح و متواتر است از این رو جای این سؤال است که: «پس از پایان عمر امام مهدی علیه السلام امام و حجت خدا کیست؟» و راهی جز پذیرش «رجعت» نمی ماند که در بخش آینده در این مورد بحث خواهیم کرد.


طبقه بندی: امام زمان (ع‌)،
ارسال در تاریخ پنجشنبه 15 تیر 1391 توسط رضا رضایی

نام و نام خانوادگی:

ایمیل:

سرگرمی آلامتو

قالب وبلاگ

گالری عکسفا

گالری عکس آلامتو

تبادل لینک رایگان

فال